Jak na iPhone

Připravil Martin Světlík

Online kurz
Osobní konzultace

K dispozici je aktualizace iOS 17.4 📱, která pro nás, obyvatele EU 🇪🇺, přináší několik zásadních změn, které se pokusím níže stručně popsat a upozornit na možná rizika.

Nechci se tu pouštět do kritiky nařízení o digitálních trzích (DMA). Nicméně hodně z nás, co Apple produkty používáme, jsme si tuto volbu zvolili právě proto, že ekosystém Apple je z velké části uzavřený, čímž je současně také spolehlivý a zejména pak bezpečný. Nicméně EU se rozhodla Applu nařídit několik změn, které by Apple sám od sebe neudělal, zejména pak tyto:

  • Instalovat aplikace z alternativních obchodů s aplikacemi – tohle je dost zásadní změna. Doposud bylo na iPhonu možné instalovat aplikace jen z App Store, kde současně probíhá kontrola ze strany Applu. Nyní bude možné instalovat aplikace i z jiných zdrojů. Apple sice podmínky stále nastavil restriktivně, nicméně moje doporučení je zůstat v maximální možné míře u App Store. Možný návrat Fortnite bude pro někoho určitě skvělá zpráva, ale vždy mějte na paměti, že aplikace z alternativních obchodů nejsou kontrolovány a nelze zaručit jejich bezpečnost. Dříve nebo později se tak určitě začnou objevovat podvodné aplikace v alternativních obchodech.

  • Nainstalovat webový prohlížeč s alternativními webovými technologiemi a nastavit výchozí webový prohlížeč při prvním otevření Safari – opět bych doporučil zůstat u Safari. Doposud alternativní prohlížeče musely využívat stejné technologie na pozadí, čímž systém dokázal i chránit soukromí a bezpečnost uživatelů, což už nebude povinné. Nikdy tak nevíte, jaký vliv bude mít jiný prohlížeč na bezpečnost, ochranu soukromí, spolehlivost a nebo i výdrž baterie vašeho zařízení.

  • Platit za aplikace v App Storu alternativními způsoby pomocí odznaku externích nákupů – věřím, že u většiny to bude bez problémů, ale opět si dejte pozor na podvodné platební brány a aplikace, kde bude třeba v budoucnu problém se zrušením předplatných. Při nákupu v aplikacích přes systémy Applu máte vždy možnost vše zrušit přímo v nastavení vašeho účtu bez ohledu na vývojáře a provozovatele služeb.

  • Reálné dopady se ukáží až časem, změn je tam navíc více, nicméně si ve zkratce dávejte větší pozor ať už u alternativních obchodů, platebních bran, peněženek nebo prohlížečů. A pokud si nejste jisti, tak zůstaňte u stávajících řešení jako je App Store, Safari a Apple Pay.

Online kurz Ovládněte iPhone jako teenager

Připravil jsem online kurz Ovládněte iPhone jako teenager, který je dostupný na portálu Seduo.
Chci se podívat

Individuální konzultace

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple.
Více informací

Jak na iPhone

Online kurz
Konzultace