Jak na iPhone

Připravil Martin Světlík

Online kurz
Osobní konzultace

Apple nám v červnu představil na vývojářské konferenci WWDC novinky na které se můžeme těšit v nové verzi iOS 18, která bude tradičně dostupná již na podzim. Pojďme se podívat na co se můžeme těšit. A bude se nás týkat AI, tedy Apple Intelligence?

Další možnosti přizpůsobení

Systém iOS stále více uvolňuje ruce svým uživatelům a iOS 18 nabízí další možnosti přizpůsobení, které by ještě před pár lety nebyly vůbec představitelné. Nově půjdou například měnit nejen barvy ikon, ale i jejich uspořádání kdekoli na obrazovce. Ikony tedy nebudou muset být řazeny z levého horního rohu v souvislé řadě.

Zásadní proměnou pak projde Ovládací centrum, které kromě více dostupných stránek opět nabídne celou řadu možností přizpůsobení dostupných ovládacích prvků, včetně jejich velikosti a s podporou aplikací třetích stran.

Skryté a zamknuté aplikace

Pro řadu uživatelů bude určitě vítanou novinkou, že libovolné aplikace bude možné skrýt do zabezpečené složky aplikací, případně je jednoduše zamknout. Tzn. buď celá složka nebo konkrétní aplikace budou při otevření vyžadovat ověření uživatele pomocí Face ID, Touch ID nebo přístupového kódu do telefonu.

Samostatná aplikace na hesla

Apple dlouhodobě rozšiřuje možnosti systémového nástroje pro ukládání a synchronizaci hesel, včetně možnosti generovat ověřovací kódy nebo přístupové klíče. Celkem nasnadě tak je samostatná aplikace Hesla, která se objeví nejen na iPhonu, ale také na Macu nebo iPadu a dokonce dostane podporu i pro PC s Windows.

Apple Intelligence

Apple také představil AI tak, jak už jsme si mohli zvyknout. Tedy podle sebe. Jedná se o kombinaci několika způsobů, ať už vlastních technologií, které budou fungovat přímo na zařízení, tak v případě nutnosti na vlastních zabezpečených serverech s důrazem na ochranu soukromí.

Součástí ale bude také integrace ChatGPT a pravděpodobně dalších jazykových modelů přímo do systému iOS 18.

Tyto nástroje budou vylepšovat hlasovou asistentku Siri, nabízet automatické akce, možnost generovat obrázky, vlastní emoji, ale také rozšíří funkce aplikací jako je Mail nebo Zprávy. Mail například nabídne automatickou prioritizaci pošty a všude, kde lze psát, lze pracovat s nástroji pro shrnutí, úpravu nebo generování textu.

Otázkou ale zůstává podpora čeština a vůbec dostupnost v našich končinách. V první testovací fázi, která bude stále probíhat s oficiálním vydáním systému iOS 18, bude dostupná pouze americká angličtina. Většina funkcí tak bude pro nás pravděpodobně nedostupná.

Podpora češtiny pak není jediným zádrhelem, protože v tuto chvíli není jasná ani dostupnost Apple Intelligence v zemích celé EU z důvodu regulací.

Další zajímavé novinky

  • Redesign aplikace Fotky: dočkáme se příjemných novinek s celou řadou automatizovaných výběrů a témat a s vylepšeným vyhledáváním a možnostmi úprav.
  • Možnost odesílat iMessage později, podobně jako například e-mail.
  • Nové efekty textu zpráv a rychlé reakce na zprávy. Zprávy současně dostanou podporu standardu RCS, tzn. multimediální zprávy bude možné zasílat i na ostatní zařízení se systémem Android, která tuto technologii také podporují.
  • Funkce nahrávání a přepisů telefonních hovorů. V tomto případě ale opět vše záleží na podpoře češtiny.
  • Rychlé výpočty přímo v aplikaci Poznámky, kde bude také možné používat samostatné sekce v jednotlivých poznámkách, které půjde podle potřeby skrýt.
  • Připomínky půjde spravovat přímo v aplikaci Kalendář.
  • A další nejen drobná vylepšení.

iOS 18 bude ke stažení pravděpodobně v druhé polovině září.

Online kurz Ovládněte iPhone jako teenager

Připravil jsem online kurz Ovládněte iPhone jako teenager, který je dostupný na portálu Seduo.
Chci se podívat

Individuální konzultace

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple.
Více informací

Jak na iPhone

Online kurz
Konzultace